Cerkiew św. Marii Magdaleny został zbudowany w 1888 r. Budowę zainicjował Antonin (Kapustin), który pragnął w ten sposób uczcić pamięć carycy Marii Aleksandrownej Romanowej (Matki cara Aleksandra III z Rosji, której patronką była Maria Magdalena). Kopuły Cerkwi i jej styl odzwierciedlają architekturę Moskwy w XVI i XVII wieku. Od 1934 r. przy cerkwi działa żeńska wspólnota monastyczna Zmartwychwstania Pańskiego, którego zakonnice prowadzą szkołę dla dzieci prawosławnych Arabów. Monaster posiada swój status dopiero od 1988 r., wcześniej pozostawał jednak już w jurysdykcji Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji.
Cerkiew stoi na zachodnim zboczu Góry Oliwnej, nad ogrodem Getsemani i kościołem wszystkich narodów. Upamiętnia zagadkową Marię Magdalenę - czczoną jako świętą w kościele prawosławnym, katolickim, anglikańskim i luterańskim - Maria była jedną z niewielu osób wymienionych w Ewangeliach przy ukrzyżowaniu Chrystusa i która była jedną z kobiet, które udały się w niedzielę do Grobu Pańskiego. Cerkiew wieńczy 7 złotych kopuł, które wyróżniają się na tle Jerozolimy.
Nad wejściem do Cerkwi znajduje się okrągły, niebieski, mozaikowy medalion przedstawiający Marię Magdalenę w białej szacie. Chociaż misternie zdobiona fasada wydaje się być wykonana z marmuru, w rzeczywistości jest wykonana z rzeźbionego, białego piaskowca. Wnętrze Cerkwi św. Marii Magdaleny w Jerozolimie jest proste. Biały marmur, a potem ściany pokryte wzorami, głównie w odcieniach brązu. Ikonostas - przegroda oddzielająca nawę od świątyni - zawiera ikony i obrazy, w tym przedstawienia czterech Ewangelistów, Matki Boskiej i archanioła Gabriela. Po prawej stronie od ikonostasu znajduje się XVI-wieczna ikona Matki Boskiej w ręcznie rzeźbionej drewnianej skrzynce. Ponad ikonostasem znajduje się duże płótno rosyjskiego artysty Siergieja Iwanowa, które ilustruje popularną legendę, w której Maria Magdalena podróżuje do Rzymu, aby powiedzieć cesarzowi Tyberiuszowi o niesprawiedliwym procesie i ukrzyżowaniu Jezusa. Zaprezentowano ją, jak przedstawia cesarzowi czerwone jajko, symbolizujące Zmartwychwstanie i życie wieczne.
W Cerkwi św. Marii Magdaleny znajdują się marmurowe sarkofagi z ciałami rosyjskich świętych prawosławnych. Można je zobaczyć po prawej i lewej stronie od nawy głównej. Najbardziej znaną świętą jest Elżbieta Romanowa, która była żoną wielkiego księcia Sergiusza Aleksandrowicza Romanowa (książę Hesji i Renu). W krypcie pod kościołem pochowano księżniczkę Alicję z Grecji, matkę księcia Filipa, księcia Edynburga. Wyraziła życzenie, by zostać pochowanym w pobliżu wielkiej księżnej Elżbiety, która była jej ciotką.
Strona zrobiona przez Agencję reklamową kapary.com