Historia Ecce Homo i Litostrotos

Wiele osób spaceruje pod łukiem Ecce Homo i nie jest świadomych, że mija ulice z I w. n.e. Chrześcijanie wierzyli, że właśnie w tym miejscu Poncjusz Piłat miał wystawić przed ludźmi Jezusa, mówiąc Oto Człowiek (łac. Ecce Homo). Badania archeologiczne wykazały, że łuk powstał dopiero po 100 latach od sądu Jezusa (w 135 r. n.e.). Niektórzy uważają, że pierwotnie był on bramą miejską z czasów Heroda Agryppy I (41-44 ne). Cesarz Hadrian zainstalował imponujące sklepienie nad basenem, aby umożliwić jego placowi pokrycie go. Rzymskie płyty chodnika Hadriana były kiedyś uważane za kamienny bruk (po grecku Lithostrotos, po aramejsku Gabbatha) zidentyfikowany w Ewangelii Jana jako miejsce, w którym Jezus został skazany przez Piłata, a później ubiczowany. Ale bardziej prawdopodobne jest, że Piłat osądził Jezusa w pałacu Heroda Wielkiego, w miejscu Cytadeli w Bramie Jaffa. W starożytnych miastach (również w Jerozolimie, która była pod panowaniem Rzymian) litostratos była rodzajem bruku. Chrześcijanie wznieśli na tym miejscu Bazylikę Ecce Homo w XIX w., uważając, że to miejsce jest związane z męką Jezusa. Kościołowi została nadana ranga bazyliki przez papieża Leona XIII w 1902 r. Dzisiaj o kościół dba Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Syjonu.

 

Litostrotos w Jerozolimie.

 

 

Ecce Homo i Litostrotos

Łuk Ecce Homo został zbudowany w stylu łuku triumfalnego i jest centralnym przęsłem pierwotnej bramy. Podczas budowy odkryto chodnik placu Hadriana. Rozciąga się również pod kościołem biczowania i kościołem potępienia na pierwszej i drugiej stacji Via Dolorosa. Kilka kroków pod placem znajduje się duża cysterna wykuta ze skały. Ma około 54 metrów długości i 14 metrów szerokości, a głębokość około 5 metrów. Pierwotnie był to basen na świeżym powietrzu, część łańcucha zbiorników dostarczających wodę mieszkańcom Jerozolimy. Józef Flawiusz stwierdził, że nazwa sadzawki brzmiała Struthion (co oznacza wróbla). 

 

W podziemnej kaplicy Litostratos, na lewo od wejścia znajduje się marmurowa tablica z napisem: Chrystusowi Królowi w hołdzie Armia Polska na Wschodzie 1944.

 

Informacje pracktyczne o Ecce Homo i Litostrotos

Przynależność administracyjna: Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Syjonu

Godziny otwarcia: 8.00-17.00

Telefon: +972 (0)2 627 72 92

13 kwietnia 2020

Ecce Homo w Jerozolimie

Kamień brukowy w Jerozolimie, na którym miał stać Jezus w I w. po Chr. Dzisiaj znajduje się pod Bazyliką Ecce Homo.

Podróże Świat

Zwiedzanie europy nie jest łatwe. Często nie wiemy, co zobaczyć. Chcemy Ci pomóc i opowiedzieć, co powinieneś zobaczyć w Niemczech, Włoszech, Izraelu.

Strona zrobiona przez Agencję reklamową kapary.com

Obserwuj nas

Podróże Świat

Chcesz dowiedzieć się, gdzie możesz jechać na wakacje, aby zwiedzić znane zabytki z historii ludzkości. Skorzystaj z naszych porad.