Gdzie znajduje się Grób Maryi?

Niestety nie mamy potwierdzonych informacji, gdzie znajduje się Grób Maryi. Ewangeliście nie wspominają o śmierci i pogrzebie Maryi. Jednak tradycja chrześcijańska umieszcza jej grób w kościele u podnóża Góry Oliwnej.

 

 

Gdzie można znaleźć grób Maryi w Jerozolimie? Ważne miejsca w Ziemi Świętej

 

 

Lokalizacja i historia Grobowca Maryi

Grobowiec Maryi znajduje się po drugiej stronie Doliny Kidron od Bramy Świętego Szczepana w murach Starego Miasta w Jerozolimie, tuż przed Getsemani. Grobowiec można zobaczyć w kościele Wniebowzięcia NMP, który stoi częściowo poniżej poziomu głównej drogi z Jerozolimy do Jerycha. Do budynku prowadzą schody prowadzące na otwarty dziedziniec. Wejście prowadzi przez fasadę XII-wiecznej bazyliki Krzyżowców, która została zachowana w nienaruszonym stanie. Po prawej stronie przejście prowadzi do Groty Getsemani.

 

Opis Grobu Maryi

 

Duża krypta w kościele Wniebowzięcia NMP pochodzi z V w. Prowadzą do niego szerokie schody krzyżowców o długości prawie 50 kroków. W dolnej części, po prawej stronie, znajduje się nisza poświęcona rodzicom Dziewicy Maryi (Annie i Joachimowi). Ta mała kaplica miała być pierwotnie miejscem pochówku królowej Melisande, córki i żony króla Jerozolimy, który zmarł w 1161 r. Naprzeciw jest nisza poświęcona mężowi Maryi, św. Józefowi. Tu pochowano trzy kobiety związane z królami krzyżowców. Krypta, w dużej części pocięta w litą skałę, jest ciemna i ponura.

Po prawej stronie niewielki budynek mieści kamienną ławkę, na której prawdopodobnie leży ciało Marii. Budynek jest bogato zdobiony prawosławnymi ikonami, świecznikami i kwiatami, ale wnętrze jest puste.

Trzy otwory w ścianie grobowca umożliwiają pielgrzymom dotknięcie ławki. Ponieważ inżynierowie cesarza Konstantyna wycięli otaczającą skałę, aby odizolować Grobowiec Maryi pośrodku krypty, jego wygląd bardzo przypomina grobowiec jej Syna w Kościele Grobu Świętego.

 

Informacje praktyczne Grobu Maryi

 

Kościół Wniebowzięcia NMP od 1363 do 1757 r. należał do katolickich franciszkanów. W 1757 r. zostali wydaleni i wtedy miejscem zajęli się prawosławni. Obecnie Grecki Kościół Prawosławny dzieli posiadanie z Ormiańskim Prawosławnym. Syryjscy prawosławni, koptyjscy i prawosławni mają niewielkie prawa.

Numer telefonu: 972-2-6284613

Godziny otwarcia: 5.00 - 12.00; 14:30 - 17:00 (w okresie kwiecień-wrzesień; inaczej w paź-mar).

03 maja 2020

Grób Maryi w Jerozolimie

Grobowiec Maryi w Jerozolimie. Gdzie można znaleźć grób Maryi

Podróże Świat

Zwiedzanie europy nie jest łatwe. Często nie wiemy, co zobaczyć. Chcemy Ci pomóc i opowiedzieć, co powinieneś zobaczyć w Niemczech, Włoszech, Izraelu.

Strona zrobiona przez Agencję reklamową kapary.com

Obserwuj nas

Podróże Świat

Chcesz dowiedzieć się, gdzie możesz jechać na wakacje, aby zwiedzić znane zabytki z historii ludzkości. Skorzystaj z naszych porad.