Historia Kościoła „Ojcze Nasz” w Jerozolimie

Pierwszy Kościół w tym miejscu kazał zbudować w IV wieku cesarz Konstantyn I Wielki (Miał być pod wezwaniem Uczniów Chrystusa). Pochowano w nim 13 biskupów i patriarchów Jerozolimy, m.in.: Cyryla Jerozolimskiego i Modesta (patriarcha Jerozolimy). Kościół był wielokrotnie niszczony i potem odbudowywany: po raz pierwszy został spalony w 614 r. przez Persów, ponownie zniszczyli go Arabowie w 638 r., a kalif Al-Hakim bi-Amr Allah zburzył go w 1009. Kościół odbudowali krzyżowcy w 1152, ale po raz kolejny został zniszczony. Obecny kościół i jego klasztor zostały ukończone w 1874 r. Wszystko dzięki księżnej Helojzie de la Tour d'Auvergne, która odkupiła ruiny kościoła w 1856 r. Księżna była oddana Modlitwie Pańskiej, dlatego wykonała tłumaczenia modlitwy na 39 różnych języków. Odpowiadała również za późniejsze badania archeologiczne przy tym Kościele. Księżniczka zmarła we Florencji w 1889 r., Ale jej ostatnim marzeniem było, aby jej szczątki spoczęły w kościele Pater Noster w grobie, który przygotowała. Jej życzenie zostało spełnione w 1957 roku.

 

Kościół Ojcze Nasz w Jerozolimie. Można przeczytać Ojcze Nasz w ponad 130 językach.

 

 

Wygląd Kościoła "Ojcze Nasz" w Jerozolimie

W Kościele Pater Noster na Górze Oliwnej chrześcijanie przypominają nauczanie Chrystusa o modlitwie Pańskiej, którą przekazał swoim uczniom. Dlatego na ścianach wokół kościoła i sklepionego krużganku można zobaczyć tłumaczenia modlitwy Pańskiej na 140 języków. Wszystko przedstawione jest na kolorowych, ceramicznych tablicach. Tabliczkę w języku polskim ufundowali żołnierze 8 Brygady Strzelców z Armii Polskiej na Wschodzie gen. Andersa, w czasie swojego przemarszu przez Palestynę w 1942 r.

Długa tradycja głosi, że Jezus uczył Modlitwy Pańskiej lub Ojcze nasz w jaskini, która tworzy grotę pod kościołem. Kiedy krzyżowcy zbudowali tu kościół w XII wieku, nazwali go Pater Noster (łac. Ojcze Nasz). Pielgrzymi z tamtych czasów informują, że na marmurowych tablicach pojawiały się już słowa modlitwy zapisane w języku hebrajskim i greckim. Wykopaliska odkryły wersję łacińską. Kościół Pater Noster to częściowa rekonstrukcja kościoła z czasów Konstantyna. Dlatego został zbudowany w tych samych wymiarach, daje to wyobrażenie o tym, jak wyglądała oryginalna bizantyjska bazylika. Warto zobaczyć również przykościelny ogród.

 

Informacje praktyczne dotyczące Kościoła "Ojcze Nasz" w Jerozolimie

Przynależność administracyjna: Karmelitanki Bose.

Godziny otwarcia: od 8.00; popołudniu od 14.00 do 17.00 (niedziela zamknięte)

Telefon: +972-2-6283143

17 kwietnia 2020

Kościół „Ojcze Nasz” w Jerozolimie

Kościół Ojcze Nasz w Jerozolimie. Jeden z najbardziej znanych kościołów w Ziemi Świętej. To tutaj Jezus miał nauczyć apostołów Modlitwy Pańskiej

Podróże Świat

Zwiedzanie europy nie jest łatwe. Często nie wiemy, co zobaczyć. Chcemy Ci pomóc i opowiedzieć, co powinieneś zobaczyć w Niemczech, Włoszech, Izraelu.

Strona zrobiona przez Agencję reklamową kapary.com

Obserwuj nas

Podróże Świat

Chcesz dowiedzieć się, gdzie możesz jechać na wakacje, aby zwiedzić znane zabytki z historii ludzkości. Skorzystaj z naszych porad.