Ogród Getsemani ma powierzchnię około 1200 metrów kwadratowych. Położony jest u podnóża Góry Oliwnej. Był dobrze znany w I w. n.e., ponieważ znajduje się w pobliżu naturalnej trasy ze świątyni do szczytu Góry Oliwnej i grzbietu prowadzącego do Betanii. A właśnie tą drogą chodził Jezus ze swoimi uczniami. Wiemy, że odwiedzali w Betanii u Marty, Marii i Łazarza. Dlatego właśnie tutaj Jezus poszedł ze swoimi uczniami, aby modlić się w noc przed ukrzyżowaniem. Getsemani w języku hebrajskim oznacza „prasę olejową”.
Dzisiaj obok ogrodu jest Kościół Wszystkich Narodów, zbudowany na skale, na której podobno Jezus modlił się w agonii, zanim został zdradzony przez Judasza Iskariotę i aresztowany. Około 100 metrów na północ od kościoła znajduje się Grota Getsemani, gdzie Jezus i jego uczniowie często obozowali w nocy. Uważa się, że w tej naturalnej grocie uczniowie spali, gdy Jezus się modlił.
W pobliżu groty znajduje się Grobowiec Maryi, w którym chrześcijańska tradycja głosi, że Matka Jezusa została pochowana po tym, jak „zasnęła” po śmierci.
W Izraelu jest wiele starożytnych drzew oliwnych, które istniały za czasów Jezusa m.in. dwa w mieście Arraba i pięć w Deir Hanna. Każde z nich ma ponad 3000 lat. Jednak w Jerozolimie i ich okolicach nie przetrwały drzewa z I w. n.e. Nie jest to zaskakujące, ponieważ zostały zniszczone w trakcie oblężenia Jerozolimy w 70 r.n.e. Według badań w 2012 r. najstarsze drzewa w ogrodzie Getsemani pochodzą z XII w. n.e. Badania naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego wykazały, że pod ziemią znajdują się korzenie drzew oliwnych, które mają około 2300 lat. Można wnioskować, że dzisiejsze drzewa są potomkami tych z I w. n.e.
Od IV wieku możemy mówić o kaplicy w grocie Getsemani. Dzisiaj prowadzi do niej wąskie przejście. Grota ma ok. 190 m2 i jest w zasadzie niezmieniona od I w. n.e. Właśnie tutaj mieli czuwać apostołowie, gdy Jezus modlił się przed swoją męką. Przypuszcza się, że także w tym miejscu miało dojść do spotkania Jezusa z Nikodemem. Nad ołtarzem głównym jest wizerunek Jezusa modlącego się z apostołami, a obrazy nad ołtarzami bocznymi przedstawiają Wniebowzięcie Matki Boskiej i Pocałunek Judasza. Niżej przedstawieni są dwaj śpiący uczniowie.
Przynależność administracyjna: Kustodia Franciszkańska Ziemi Świętej
Godziny otwarcia: od 8.00; popołudniu od 14.00 do 18.00 (Od października do marca do 17.00);
Grota 8.30 rano, 14.30-17.00
Telefon: +972-2-6266444