Qumran słynie jako kryjówka Zwojów znad Morza Martwego, literackiego skarbu ukrytego wkrótce po śmierci Jezusa. Miejsce to znajduje się na północny zachód od Morza Martwego, około 15 km na południe od Jerycha i około 1,5 km na zachód od drogi biegnącej wzdłuż zachodniego brzegu Morza Martwego. Mohammed Ahmed el-Hamed, beduiński pasterz kóz lub owiec, znalazł pierwsze zwoje w 1947 roku, kiedy wrzucił kamień do jaskini, próbując znaleźć zaginione zwierzę. Dźwięk tłuczonej ceramiki przyciągnął go do jaskini, gdzie znalazł siedem glinianych słoików zawierających zwoje, które były owinięte w płótno przez prawie 2000 lat. Ostatecznie fragmenty około 850 zwojów zostały znalezione w 11 trudno dostępnych jaskiniach, które stanowią część klifów obszaru Qumran. W 2017 roku znaleziono dwunastą jaskinię, w której splądrowano zawartość. Starożytne rękopisy były w różnych stanach kompletności. Tylko nieliczne były nietknięte, największe z nich miały ponad 8 metrów długości. Większość z nich została napisana po hebrajsku, niektóre po aramejsku, a kilka po grecku. Większość była na pergaminie, a kilka na papirusie. Zachował je gorący, suchy klimat pustynny. Zwoje zawierają co najmniej fragmenty każdej księgi Starego Testamentu z wyjątkiem księgi Estery. Najstarsze istniejące kopie Starego Testamentu na ogół potwierdzają dokładność późniejszych rękopisów. Inne zwoje również dają nowy wgląd w społeczeństwo żydowskie, w którym zaczęło się chrześcijaństwo.
Naukowcy gorąco debatowali nad tym pytaniem. Panuje pogląd, że zwoje zostały napisane lub skopiowane przez pobożną grupę Eseńczyków, surową żydowską sektę utworzoną w reakcji na to, co uważali za religijną swobodę w judaizmie. Eseńczycy z Qumran prowadzili surowy styl życia w swoim odległym pustynnym otoczeniu. Studium Prawa Żydowskiego odbywało się na zmianę przez całą dobę. Społeczność zyskała podziw rzymskiego męża stanu Pliniusza Starszego, który napisał: „Są wyjątkowi i godni podziwu ponad wszystkie inne narody, ponieważ nie mają kobiet, pożądania seksualnego, pieniędzy, a jedynie palmy do towarzystwa. Dzięki napływowi nowoprzybyłych codziennie odradzają się w równej liczbie ”. Eseńczycy wierzyli, że koniec świata jest bliski. Nigdy się nie żenili, ponieważ chcieli zachować czystość rytualną, gdy pojawi się Mesjasz.
Społeczność Qumran została wypędzona z pustynnego odosobnienia przez Rzymian w 68 roku ne, pozostawiając swoją bibliotekę zwojów ukrytą w jaskiniach do przechowania. Chociaż Eseńczycy istnieli w czasach Chrystusa, żaden ze zwojów nie odnosi się do niego ani do żadnej innej osobowości Nowego Testamentu. Pozostały ruiny wspólnego miejsca sekty, w tym wieża strażnicza, jadalnia, cysterny i cmentarze. Zwiedzający mogą obejrzeć krótki film o Eseńczykach i obejrzeć małą wystawę przed udaniem się na stanowisko archeologiczne. Stamtąd widać jaskinie powyżej. Gdzie są teraz zwoje? Większość z nich znajduje się w Jerozolimie (osiem w Shrine of the Book, gdzie strony są regularnie wystawiane, a pozostałe w Muzeum Rockefellera), a niektóre są w Jordanii i Europie.
Administrowane przez: Israel Nature and Parks Authority
Tel .: 0972-2-994-2235
Otwarte: 8: 00-17:00 (16:00 październik-marzec)
Strona zrobiona przez Agencję reklamową kapary.com