Mękę i Drogę Krzyżową Jezusa w Jerozolimie kultywowano już w pierwszych latach chrześcijaństwa. Jednak dopiero Europejczycy w czasie Krucjat przywieźli ze sobą nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które zostało wprowadzone przez Franciszkanów. Pierwszym problemem dla Europejczyków było określenie, gdzie znajdowała się Twierdza Antonia, w której mieli przebywać namiestnicy rzymscy w Jerozolimie, a więc gdzie miał być sądzony Jezus. Zamek został zniszczony w trakcie pierwszego powstania żydowskiego. Udało się go odnaleźć dopiero w 1172 r., kiedy analiza dzieł Józefa Flawiusza pomogła w umiejscowieniu sali sądowej Piłata. Sytuację Via Dolorosa skomplikował podbój Jerozolimy przez Saladyna w 1187 r., który zabronił chrześcijanom odwiedzać Wzgórze Świątynne. Utrudniło to odprawianie Drogi Krzyżowej, jednak nie powstrzymało to Franciszkanów, aby rozplanować jej kolejne stacje (Dom Piłata).
Pojęcie Via Dolorosa pojawia się po raz pierwszy w książce (Liber de perenni cultu Terrae Sanctae) franciszkanina Bonifacego z Raguzy w 1573 roku. Znał on wtedy tylko 4 stacje Drogi Krzyżowej, Franciszkanie opracowali kolejne stacje i dostosowali je dla pielgrzymów z Europy. Swój dzisiejszy kształt Droga Krzyżowa uzyskała dopiero w XVIII wieku.
Stacje Drogi Krzyżowej w Jerozolimie
I Stacja (Skazanie Chrystusa) znajduje się na dziedzińcu szkoły muzułmańskiej Omara (Al-Omarijja). Kiedyś znajdowała się tutaj rzymska forteca Antonia.
II Stacja (Nałożenie Krzyża) przy franciszkańskiej Kaplicy Biczowania.
III Stacja (Jezus upada po raz pierwszy) tzw. Polska Kaplica przy Ormiańskim Patriarchacie Katolickim (zbudowana w 1947 przez byłych żołnierzy armii Andersa).
IV Stacja (Jezus spotyka Maryję) oratorium ormiańskie.
V Stacja (Szymon Cyrenejczyk pomaga Jezusowi) to Oratorium franciszkańskie.
VI Stacja (Jezus spotyka Weronikę) zaznaczona na drzwiach kaplicy melkickiej przy klasztorze Sióstr Jezusa.
VII Stacja (Jezus upada po raz drugi) to Kaplica franciszkańska na skrzyżowaniu Via Dolorosa, początek Dzielnicy Chrześcijańskiej.
VIII Stacja (Jezus spotyka kobiety jerozolimskie) zaznaczona małym krzyżem na greckim klasztorze prawosławnym, na tyłach kościoła Grobu Świętego.
IX Stacja (Jezus upada po raz trzeci) zaznaczona kolumną, wmurowaną obok wejścia do klasztoru koptyjskiego.
X Stacja do XIV znajdują się w bazylice Grobu Świętego:
X Stacja (Jezus z szat obnażony) obok prawego, zamurowanego wejścia do Grobu Świętego.
XI Stacja (Przybicie do krzyża) Kaplica rzymskokatolicka, obok ukrzyżowania na Golgocie w kościele Grobu Świętego.
XII Stacja (Jezus umiera na krzyżu) dziura pod ołtarzem grecko-prawosławnym oznacza miejsce, w którym stał krzyż Jezusa.
XIII Stacja (Zdjęcie z krzyża) – Kamień Namaszczenia w bazylice Grobu Świętego.
XIV Stacja (Złożenie w Grobie) Święty Grobowiec w kościele Grobu Pańskiego.
W każdy piątek o godz. 15 (zimą) lub 16 (latem) można wziąć udział we franciszkańskiej Drodze Krzyżowej. Osoby chętne proszone są o zebranie się przy I Stacji.
Strona zrobiona przez Agencję reklamową kapary.com