Historia Kościoła Zaśnięcia NMP w Jerozolimie

Kościół Zaśnięcia NMP (lub  Wniebowzięcia NMP, lubGrobowiec MP), znaczące miejsce, gdzie według katolików Maryja usnęła po raz ostatni. Wcześniej stały w tym miejscu dwie świątynie. Pierwszą - Hagia Sion - wznieśli chrześcijanie w IV wieku za panowania cesarza Teodozjusza. Jednak została ona zburzona przez Persów w 614 roku. Następny kościół pod wezwaniem Świętej Marii na Górnym Syjonie zbudowali tutaj krzyżowcy. Przetrwał on tylko do XIII wieku, kiedy zniszczyli go muzułmanie. W roku 1342 ziemię otrzymali franciszkanie, którzy odbudowali świątynię i nadali jej obecny wygląd. Zakonnicy przebywali tutaj do 1524 roku, kiedy wypędzili ich stąd wyznawcy Allaha. Sułtan turecki ofiarował ten teren cesarzowi Wilhelmowi II podczas jego wizyty w Jerozolimie w 1898. Obecny kościół zbudowali w latach 1901-1910 katolicy niemieccy. Obecnie należy do niemieckich benedyktynów. Kościół ucierpiał w trakcie walk o Jerozolimę w latach 1948 i 1967. 

 

Bazylika Zaśnięcia NMP w Jerozolimie jest jednym z miejsc, które musisz zobaczyć zwiedzając Ziemię Świętą. Bazylika została poświęcona Zaśnięciu Maryi.

 

Wygląd Kościoła Zaśnięcia NMP

Bazylika stoi u podnóża Góry Oliwnej, w dolinie Cedronu w Jerozolimie. Kościół, zbudowany w stylu romańskim, przypomina twierdzę zwieńczoną wyniosłą kopulastą wieżą zegarową z szarym stożkowym dachem i 4 wieżyczkami. Projekt, naśladujący katedrę Karola Wielkiego w Akwizgranie w zachodnich Niemczech, oparto na planach H. Renarda, architekta archidiecezji kolońskiej. Kościół przechodził wiele zmian przez wieki, dlatego dzisiaj możemy oglądać w nim pozostałości kultury bizantyńskiej, czy krzyżowców. Ponadto w świątyni znajdują się ołtarze Greków, Ormian, Etiopczyków. Fasada, to jeden z najstarszych przykładów architektury krzyżowców w Jerozolimie. Główną atrakcją kościoła jest kaplica Zaśnięcia z naturalnej wielkości posągiem śpiącej Marii. Mozaika w krypcie na kopule ponad figurą ukazuje Chrystusa przyjmującego jej duszę, otoczonego biblijnymi kobietami: Ewą, Sarą, Miriam, Esterą, Jael i Judytą.

Mozaiki w kościele Zaśnięcia NMP są bardzo interesujące. Mozaikowa posadzka w kaplicy głównej symbolizuje Trójcę Świętą, ukazaną w postaci 3 przecinających się kręgów i otoczoną imionami proroków Daniela, Izajasza, Jeremiasza i Ezechiela oraz 12 apostołów. Kościół stoi blisko znaczących przybytków chrześcijańskich, jak komnata Ostatniej Wieczerzy i grobowiec Dawida.

Do krypty kościoła dolnego prowadzą schody z kościoła górnego. Przed ołtarzem, w środku znajduje się drewniany "sarkofag Marii". Sarkofag to rzeźba z kości słoniowej i drewna. Maryja to figura leżąca na dużym, marmurowym postumencie z brązową poduszką pod głową. Ubrana jest w długą, brązową suknię i welon. Sarkofag został usytuowany między kolumnami, a sklepienie zwieńczające kolumny wyłożono mozaiką w złotym kolorze, w którą wmontowano portrety ewangelicznych kobiet. Cała świątynia ma kształt koła. Wokół są kaplice świętych i proroków, a na wprost wejścia znajduje się kaplica Zesłania Ducha Świętego.

 

Informacje praktyczne o Kościele Zaśnięcia NMP

Przynależność administracyjna: Zakon Benedyktynów

Godziny otwarcia:

od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30–11.45, 12.40–5.30;

Sobota 8.30-11.45, 12.40-14.45, 15.30-17.30;

Niedziela 10.30-11.45, 12.30-17.30

Telefon: +972-2-5655330

 

Warto przeczytać również artykuł o Grobie Maryi w Jerozolimie.

10 kwietnia 2020

Bazylika Zaśnięcia NMP w Jerozolimie

Kościół Zaśnięcia NMP w Jerozolimie. Plan zwiedzania Miasta Świętego w weekend.

Podróże Świat

Zwiedzanie europy nie jest łatwe. Często nie wiemy, co zobaczyć. Chcemy Ci pomóc i opowiedzieć, co powinieneś zobaczyć w Niemczech, Włoszech, Izraelu.

Strona zrobiona przez Agencję reklamową kapary.com

Obserwuj nas

Podróże Świat

Chcesz dowiedzieć się, gdzie możesz jechać na wakacje, aby zwiedzić znane zabytki z historii ludzkości. Skorzystaj z naszych porad.