Nagłówek 1

Przypomina się śmierć Racheli, ukochanej żony patriarchy Jakuba na drodze Jerozolima-Hebron na północ od Betlejem. Grobowiec, mały budynek z białą kopułą, jest teraz ukryty za długą konstrukcją przypominającą bunkier z wieżami strażniczymi i drutem kolczastym. Droga dojazdowa jest otoczona wysokimi betonowymi ścianami.

Księga Rodzaju wspomina, że ​​Jakub i jego rodzina podróżowali z Betel, kiedy Rachela miała urodzić drugie dziecko:

„Gdy była w ciężkiej pracy, położna powiedziała do niej:‚ Nie bój się; na razie będziesz mieć innego syna ”. (Rodzaju 35:17) .Ale Rachela zmarła, rodząc Beniamina, a Jakub postawił filar przy jej grobie.

Grób Racheli przez lata był miejscem pielgrzymek Żydów, zwłaszcza kobiet niezdolnych do rodzenia. Żydowska tradycja mówi, że łzy Racheli mają szczególne moce, inspirując odwiedzających jej grób do poproszenia jej o płacz i wstawiennictwo u Boga.

Grób z kopułą i drzewkiem oliwnym stał się żydowskim symbolem, pojawiającym się w tysiącach publikacji i na okładkach żydowskich świętych ksiąg.

 

 

 

Nagłówek 2

Nie ma zgody co do faktycznego miejsca, w którym została pochowana Rachel. Niektórzy twierdzą, że znajdowała się dalej na północ, w pobliżu obecnej wioski A-Ram.

Niemniej jednak miejsce Grobu Racheli na skraju Betlejem od wieków jest czczone przez Żydów, muzułmanów (którzy twierdzą, że jest to miejsce islamskie) i chrześcijan.

Wszystkie trzy wyznania miały wpływ na jego budowę. Najwcześniejszą konstrukcję nad grobowcem, kwadratową budowlę z łukami i kopułą, wznieśli krzyżowcy. Wydaje się, że wcześniej miejsce to było oznaczone małą piramidą.

 

 

Turcy osmańscy pozwolili wejść do grobu tylko ludziom ich własnej wiary po wypędzeniu krzyżowców. Ale w 1841 roku Sir Moses Montefiore zdobył klucze dla Żydów i otrzymał pozwolenie na odnowienie grobowca.

Grobowiec był miejscem walk pomiędzy siłami palestyńskimi i izraelskimi, aw 1997 roku budynek został silnie ufortyfikowany.

Kiedy wzniesiono izraelską barierę separacyjną, jej wysokie betonowe mury odcięły Grobowiec Racheli od reszty Zachodniego Brzegu. Dostęp dla zwiedzających jest możliwy tylko z Jerozolimy. Mężczyźni i kobiety mają oddzielne strefy odwiedzin.

Obecny grobowiec składa się ze skały pokrytej aksamitem. Jedenaście kamieni przedstawia 11 synów Jakuba, którzy żyli, gdy zmarła Rachela.

 

Co warto zobaczyć w Betlejem?

08 sierpnia 2020

Grób Racheli w Betlejem

Kamień brukowy w Jerozolimie, na którym miał stać Jezus w I w. po Chr. Dzisiaj znajduje się pod Bazyliką Ecce Homo.

Podróże Świat

Zwiedzanie europy nie jest łatwe. Często nie wiemy, co zobaczyć. Chcemy Ci pomóc i opowiedzieć, co powinieneś zobaczyć w Niemczech, Włoszech, Izraelu.

Strona zrobiona przez Agencję reklamową kapary.com

Obserwuj nas

Podróże Świat

Chcesz dowiedzieć się, gdzie możesz jechać na wakacje, aby zwiedzić znane zabytki z historii ludzkości. Skorzystaj z naszych porad.