Jaskinie, w których pasterze „czuwali nad swoją trzodą”, wciąż są liczne na wschodzie Betlejem. Tutaj, jak mówi nam Ewangelia Łukasza, anioł ogłosił narodziny Jezusa. Dobra nowina od anioła nie została przekazana szlachetnym czy pobożnym, ale prostaczkom. Literatura żydowska zaliczała „pasterza” do najbardziej pogardzanych zawodów tamtych czasów - ale Jezus miał się z tym zawodem utożsamić, nazywając siebie „Dobrym Pasterzem” (J 10,11).
Tradycyjnym miejscem odwiedzin anioła jest miasto Beit Sahur. Pierwotnie znana jako Wioska Pasterzy, obecnie jest wschodnim przedmieściem Betlejem. Tradycję związaną z Polem Pasterzy komplikuje fakt, że archeolodzy zidentyfikowali więcej niż jedno możliwe stanowisko.
• We wschodniej części Beit Sahur znajduje się grecki kościół prawosławny z czerwoną kopułą w miejscu znanym jako Kaniset el-Ruat (Kościół Pasterzy). To miejsce jest utożsamiane z biblijną Wieżą Edar (Wieżą Trzody), w której Jakub osiadł po śmierci swojej żony Racheli. Euzebiusz (265-340 ne) mówi, że wieża, 1000 kroków od Betlejem, oznaczała miejsce, w którym pasterze otrzymali przesłanie anioła. Wykopaliska ujawniły tu serię szczątków datowanych na wyłożony mozaiką podziemny kościół z IV wieku, który podobno został zbudowany przez św. Helenę, matkę cesarza Konstantyna.
• Na północnym grzbiecie Beit Sahur, około 400 metrów na północ od stanowiska prawosławnego, na obszarze zwanym Siyar el-Ghanam (miejsce dla owiec) znajduje się stanowisko katolickie. Kaplica Aniołów w kształcie namiotu, zaprojektowana przez włoskiego architekta Antonio Barluzziego, sąsiaduje z pozostałościami kościoła z IV wieku, a później klasztoru rolniczego. Malowidła w kaplicy przedstawiają zwiastowanie anioła pasterzom, pasterzom oddającym hołd Jezusowi oraz pasterzom świętującym narodziny Mesjasza. Za kaplicą znajduje się jaskinia do kultu w małych grupach. Teren jest zarządzany przez franciszkanów.
• Na wschód od kościołów greckich i katolickich znajduje się Protestanckie Pole Pasterzy, łąka porośnięta sosnami. Tutaj ośrodek rehabilitacji YMCA zawiera duże jaskinie z pozostałościami ceramiki.
Za Polem Pasterza na wschodzie znajduje się równina znana jako Pole Booza (lub Pole Rut). Rut, Moabitka ze wschodu Morza Martwego, jest jedną z nielicznych kobiet, którym nadano imię księgi Starego Testamentu. Jest szczególnie ceniona za wyrazy oddania swojej teściowej Noemi, która przybyła z Betlejem: „Gdzie ty pójdziesz, ja pójdę; gdzie mieszkasz, ja zamieszkam; Twój lud będzie moim ludem, a twój Bóg, moim Bogiem (...)”
„Pole Rut” było w rzeczywistości polem Booza, bogatego właściciela ziemskiego. Spotkała go podczas zbierania jęczmienia pozostawionego przez kombajny. Pobrali się i została prababką króla Dawida.
Strona zrobiona przez Agencję reklamową kapary.com