Wejście do kościoła, który wyznacza miejsce narodzin Jezusa, jest wymaga od wiernych pochylenia się. Jedyne wejście w przypominającej fortecę ścianie frontowej ma zaledwie 1,2 metra wysokości. Poprzednie wejście do kościoła Narodzenia Pańskiego w Betlejem zostało opuszczone około 1500 roku, aby uniemożliwić rabusiom wjeżdżanie ich wozami. Chrześcijanom wydaje się właściwe ukłonić się nisko przed wejściem do miejsca, w którym Bóg uniżył się, aby stać się człowiekiem.
Dzisiejsza bazylika, najstarszy kompletny kościół w świecie chrześcijańskim, została zbudowana przez cesarza Justyniana w VI wieku. Zastąpił oryginalny kościół Konstantyna Wielkiego, zbudowany na jaskini czczonej jako miejsce narodzin Chrystusa i poświęcony w 339 roku.
Przed Konstantynem Rzymianie próbowali wymazać pamięć o jaskini. Zasadzili gaj poświęcony pogańskiemu bogu Adonisowi, miłośnikowi Wenus i ustanowili w jaskini jego kult. Jak napisał św. Hieronim w 395 r., „Najświętsze miejsce na ziemi zostało przyćmione grobem Adonisa, a jaskinia, w której niegdyś płakał Chrystus, była miejscem, w którym opłakiwał kochanek Wenus”.
Ewangelie nie mówią, że Jezus urodził się w jaskini, ale istnieją pisemne wzmianki o grocie Narodzenia ze 160 r. Nawet dziś na wzgórzach judzkich wiele rodzin mieszka w prymitywnych domach zbudowanych przed naturalnymi jaskiniami używanymi do przechowywania lub do schronienia dla zwierząt. Kiedy zbudowano pierwotny kościół Narodzenia Pańskiego, jaskinia została powiększona, aby zrobić miejsce dla pielgrzymów i stworzono wtedy srebrny żłób.
Św. Hieronim nie pochwalał tego pomysłu: „Gdybym tylko mógł zobaczyć ten żłób, w którym leżał Pan! Teraz, jakbyśmy chcieli oddać cześć Chrystusowi, usunęliśmy biedny żłób, a umieściliśmy tam srebrny; jednak dla mnie cenniejszy jest ten, który został usunięty (...)”
Persowie najechali Palestynę w 614 roku i zniszczyli wiele kościołów. Oszczędzili Kościół Narodzenia Pańskiego, kiedy zobaczyli na wewnętrznej ścianie mozaikę przedstawiającą trzech mędrców w perskich strojach. W 1482 roku król Edward IV wysłał dąb angielski i tony ołowiu do odnowienia dachu kościoła. W XVII wieku Turcy splądrowali ołów, by stopić je w kule. Dach spróchniał, a większość bogatych mozaik na ścianach nawy uległa zniszczeniu.
Kiedy UNESCO umieściło bazylikę na liście światowego dziedzictwa w 2012 roku, uznano ją również za zagrożoną z powodu uszkodzeń spowodowanych wyciekami wody. W 2013 roku rozpoczęto renowację dachu, ścian i mozaiki kościoła za 15 milionów dolarów.
Dzisiejszy kościół Narodzenia Pańskiego jest chłodny i ciemny, jego wnętrze jest puste, bez ławek. Mozaiki ścienne z XII wieku - przedstawiające świętych, aniołów i sobory - zostały przywrócone do pierwotnego połysku. Konserwatorzy odkryli nawet 2-metrową mozaikę anioła, która zaginęła przez wieki.
Klapy w podłodze pozwalają dostrzec mozaikową podłogę bazyliki Konstantyna. Słupy z czerwonego wapienia wydobywano lokalnie. Wiele jest ozdobionych obrazami świętych krzyżowców. Schody na prawo od ikonostasu (rzeźbiony ekran, ozdobiony ikonami, który stoi przed ołtarzem głównym) prowadzą w dół do Groty Narodzenia.
Jak sugerują ornamenty, ikony i lampy z przodu kościoła, bazylika jest obecnie prawie w całości greckim prawosławnym miejscem kultu. Ormiański prawosławny jest właścicielem północnego transeptu. Katolicy mają miejsce na żłobie i przylegający do niego ołtarz obok groty Narodzenia Pańskiego.
Tak więc, podczas gdy chrześcijanie w świecie zachodnim obchodzą urodziny Chrystusa 25 grudnia z powodu kalendarza gregoriańskiego, kościół wschodni obchodzi je 7 stycznia, ponieważ korzysta ciągle z kalendarza juliańskiego. Dlatego skąd pochodzi telewizyjne nabożeństwo wigilijne 24 grudnia? Ze sąsiadującego kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej, który jest katolicki.
Strona zrobiona przez Agencję reklamową kapary.com