Pasterka z Betlejem

W wigilię Bożego Narodzenia odprawiana Msza święta, którą transmituje wiele telewizji z całego świata, nie pochodzi wcale z Bazyliki Narodzenia Pańskiego. Transmisja Pasterki odbywa się w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Ten XIX-wieczny kościół sąsiaduje z kościołem Narodzenia Pańskiego z VI wieku, zbudowanym nad jaskinią, w której urodził się Jezus. Dzieli nawet ścianę z kościołem Narodzenia Pańskiego. Kościół św. Katarzyny jest kościołem parafialnym dla katolików z Betlejem.

 

Pasterka w Betlejem odbywa się co roku w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wnętrze tej pięknej świątyni, która położona jest niedaleko miejsca narodzenia Jezusa powinna być odwiedzona przez każdego chrześcijanina.

 

 

Kim była św. Katarzyna Aleksandryjska?

Chociaż była powszechnie czczona zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie, niewiele jest wiarygodnych faktów z jej życia. Zgodnie z tradycją, męczennica z Egiptu z początku IV wieku był szlachetnie urodzonym i dobrze wykształconym. W wieku 18 lat rzuciła wyzwanie cesarzowi Maksencjuszowi (lub jego ojcu, cesarzowi Maksymianowi) za prześladowanie chrześcijan i oddawanie czci fałszywym bogom.

Rozwścieczony cesarz kazał ją torturować na kole - stąd określenie „koło Katarzyny”. Ale kiedy Katarzyna dotknęła koła, pękło. Następnie ścięto jej głowę, a tradycja mówi, że aniołowie przenieśli jej ciało na górę Synaj, gdzie w VI wieku zbudowano kościół i klasztor na jej cześć. Ta ostatnia część historii była jednak nieznana najwcześniejszym pielgrzymom. Dopiero dwa lub trzy wieki później historia św. Katarzyny i aniołów zaczęła krążyć wśród pielgrzymów.

Święta Katarzyna Aleksandryjska wraz ze św. Małgorzatą i św. Barbarą została uznana za jedną z 14 „najbardziej pomocnych” świętych w niebie. Jest także jedną ze świętych, które podobno rozmawiały ze św. Joanną d'Arc.

 

Historia i wnętrze Kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Kościół pod wezwaniem św. Katarzyny w Betlejem został zbudowany w 1882 roku na ruinach kościoła krzyżowców i klasztoru augustianów. Pod brukowanym krużgankiem znajdują się fundamenty wcześniejszego klasztoru, być może św. Hieronima (którego posąg stoi na cokole w krużganku).

Drzwi w południowo-zachodnim rogu klasztoru prowadzą do kaplicy krzyżowców. Ściany kaplicy zdobią pozostałości malowideł ściennych krzyżowców, które częściowo odrestaurowano w 1950 roku. Wąskie schody po prawej stronie nawy prowadzą w dół do kompleksu jaskiń i wykutych w skale komór. Znajdują się w nich liczne kaplice. Należą do nich Jaskinia św. Hieronima, który przetłumaczył wersję Biblii Wulgaty; Kaplica św. Józefa, przywołując sen, w którym anioł ostrzegł Józefa, aby zabrał Świętą Rodzinę do Egiptu; oraz Kaplica Świętych Młodzieży, upamiętniająca dzieci zmasakrowane przez Heroda.

 

Co warto zobaczyć w Betlejem?

08 sierpnia 2020

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Betlejem

Miejsca święte w Jerozolimie. Ściana Płaczu jest pozostałością po Świątyni Jerozolimskiej.

Podróże Świat

Zwiedzanie europy nie jest łatwe. Często nie wiemy, co zobaczyć. Chcemy Ci pomóc i opowiedzieć, co powinieneś zobaczyć w Niemczech, Włoszech, Izraelu.

Strona zrobiona przez Agencję reklamową kapary.com

Obserwuj nas

Podróże Świat

Chcesz dowiedzieć się, gdzie możesz jechać na wakacje, aby zwiedzić znane zabytki z historii ludzkości. Skorzystaj z naszych porad.