W wigilię Bożego Narodzenia odprawiana Msza święta, którą transmituje wiele telewizji z całego świata, nie pochodzi wcale z Bazyliki Narodzenia Pańskiego. Transmisja Pasterki odbywa się w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
Ten XIX-wieczny kościół sąsiaduje z kościołem Narodzenia Pańskiego z VI wieku, zbudowanym nad jaskinią, w której urodził się Jezus. Dzieli nawet ścianę z kościołem Narodzenia Pańskiego. Kościół św. Katarzyny jest kościołem parafialnym dla katolików z Betlejem.
Chociaż była powszechnie czczona zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie, niewiele jest wiarygodnych faktów z jej życia. Zgodnie z tradycją, męczennica z Egiptu z początku IV wieku był szlachetnie urodzonym i dobrze wykształconym. W wieku 18 lat rzuciła wyzwanie cesarzowi Maksencjuszowi (lub jego ojcu, cesarzowi Maksymianowi) za prześladowanie chrześcijan i oddawanie czci fałszywym bogom.
Rozwścieczony cesarz kazał ją torturować na kole - stąd określenie „koło Katarzyny”. Ale kiedy Katarzyna dotknęła koła, pękło. Następnie ścięto jej głowę, a tradycja mówi, że aniołowie przenieśli jej ciało na górę Synaj, gdzie w VI wieku zbudowano kościół i klasztor na jej cześć. Ta ostatnia część historii była jednak nieznana najwcześniejszym pielgrzymom. Dopiero dwa lub trzy wieki później historia św. Katarzyny i aniołów zaczęła krążyć wśród pielgrzymów.
Święta Katarzyna Aleksandryjska wraz ze św. Małgorzatą i św. Barbarą została uznana za jedną z 14 „najbardziej pomocnych” świętych w niebie. Jest także jedną ze świętych, które podobno rozmawiały ze św. Joanną d'Arc.
Kościół pod wezwaniem św. Katarzyny w Betlejem został zbudowany w 1882 roku na ruinach kościoła krzyżowców i klasztoru augustianów. Pod brukowanym krużgankiem znajdują się fundamenty wcześniejszego klasztoru, być może św. Hieronima (którego posąg stoi na cokole w krużganku).
Drzwi w południowo-zachodnim rogu klasztoru prowadzą do kaplicy krzyżowców. Ściany kaplicy zdobią pozostałości malowideł ściennych krzyżowców, które częściowo odrestaurowano w 1950 roku. Wąskie schody po prawej stronie nawy prowadzą w dół do kompleksu jaskiń i wykutych w skale komór. Znajdują się w nich liczne kaplice. Należą do nich Jaskinia św. Hieronima, który przetłumaczył wersję Biblii Wulgaty; Kaplica św. Józefa, przywołując sen, w którym anioł ostrzegł Józefa, aby zabrał Świętą Rodzinę do Egiptu; oraz Kaplica Świętych Młodzieży, upamiętniająca dzieci zmasakrowane przez Heroda.
Strona zrobiona przez Agencję reklamową kapary.com