Podstawowe informacje o Betlejem

Miasto Betlejem na Zachodnim Brzegu, położone jest około 9 km na południe od Jerozolimy, jest uważane przez chrześcijan za miejsce narodzin Jezusa Chrystusa. To tutaj Maryja miało go urodzić w jaskini używanej przez zwierzęta. Miejscowi pasterze przybyli, aby oddać cześć dziecku, a trzej mędrcy ze wschodu przybyli, aby złożyć hołd i przedstawić swoje dary.

Także tutaj, 1000 lat przed Chr., Betlejem było miejscem narodzin Dawida, drugiego króla Izraela. Dawid został namaszczony na króla przez proroka Samuela po tym, jak został przyprowadzony z pasienia owiec swego ojca.

Miasto Betlejem (po hebrajsku jego nazwa oznacza „dom chleba”) wznosi się na wzgórzu na skraju pustyni judejskiej. Beduini z pustyni stykają się z pielgrzymami i turystami wśród mieszanki kultur na miejskim rynku i wąskich, starożytnych uliczkach.

 

Kościół Narodzenia Pańskiego w Betlejem został wzniesiony na pamiątkę narodzin Jezusa i pobytu w tym miejscu przez Józefa i Maryję.

 

 

Historia Betlejem

Ewangeliczne odniesienia do narodzin Chrystusa są nieliczne. Najwięcej informacji podaje lekarz Łukasz: „Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, 5 żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. 6 Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. 7 Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie." (Łk 2, 4-7). Jaskinię, w której odbył się poród, można teraz zwiedzać pod ogromną bazyliką Narodzenia. To najstarszy kompletny kościół w świecie chrześcijańskim.

 

W XX wieku Betlejem było kontrolowane przez Turcję, Wielką Brytanię, Jordanię i Izrael. Działania wojenne doprowadziły do ​​tego, że tysiące wysiedlonych Palestyńczyków zamieszkało w pobliskich oficjalnych obozach dla uchodźców. W 1995 roku Betlejem przeszło pod administrację Autonomii Palestyńskiej, chociaż Izrael zachował kontrolę nad wejściami i wyjściami. W czasie konfliktu izraelsko-palestyńskiego miasto było świadkiem wielu konfrontacji.

Izraelska budowa ściany oddzielającej poważnie wpłynęła na gospodarkę Betlejem i ruchy jego mieszkańców. Granica biegnie wzdłuż północnej strony miasta, w odległości kilku metrów od domów.

 

Co warto zobaczyć w Betlejem?

08 sierpnia 2020

Betlejem

Gwiazda wskazująca miejsce narodzenia Jezusa w Betlejem

Podróże Świat

Zwiedzanie europy nie jest łatwe. Często nie wiemy, co zobaczyć. Chcemy Ci pomóc i opowiedzieć, co powinieneś zobaczyć w Niemczech, Włoszech, Izraelu.

Strona zrobiona przez Agencję reklamową kapary.com

Obserwuj nas

Podróże Świat

Chcesz dowiedzieć się, gdzie możesz jechać na wakacje, aby zwiedzić znane zabytki z historii ludzkości. Skorzystaj z naszych porad.